Institut je specijalizovana naučno-istraživačka organizacija za proučavanje unapređenja proizvodnje voluminozne (kabaste) stočne hrane na oranicama i travnjacima. Ova ustanova vodi poreklo od Uglednog dobra i vrta formiranog 2. februara 1884. godine odlukom Podružine kruševačke Srpskog poljoprivrednog društva na Drugom glavnom zboru a “na osnovu tvrdog uverenja da se neposrednim primernim radovima na oglednim dobrima, najjače i najbrže može dejstvovati na unapredjenje poljoprivrede narodne”.
U toku svoje istorije, menjani su nazivi i delimično nadležnosti (Okružna ili Oblasna poljoprivredna stanica), a od 21. oktobra 1932. godine postaje naučna ustanova spajanjem Agrobotaničkog odseka Poljoprivredne ogledne i kontrolne stanice u Topčideru (koji je bio na Poljoprivrednom dobru «Dobričevo» u Ćupriji) i Poljoprivredne stanice u Kruševcu i dobija naziv:
- Ogledna stanica za proizvodnju i oplemenjivanje bilja Moravske banovine.
- Od 1940. godine je Zavod za poljoprivredna ispitivanja,
- Od 1. jula 1959. godine je Ogledna stanica za ratarstvo (specijalizovana za rad na krmnom bilju),
- Od 25. marta 1961. godine je počeo rad Zavod, Centar ili Institut za krmno bilje.
Stanica, Zavod, Centar ili Institut za krmno bilje su za građanstvo poznati i kao Rasadnik jer se u ovoj ustanovi u dalekoj prošlosti moglo doći do novih sorti svog poljoprivrednog bilja, do novih rasa domaćih životinja, pozajmiti do tada nepoznata mehanizacija ili učestvovati u nekom od brojnih seminara.
Novo naselje «Rasadnik» u Kruševcu, od sadašnjih bazena do Slobodišta, je dobilo to ime jer je podignuto na institutskom imanju.
Ali, Institut je bio i ostao rasadnik kadrova iz oblasti krmnog bilja, jer je ovde i najveća koncentracija specijalista, ne samo u Srbiji, već i u prethodnoj Jugoslaviji.
Od početka rada kao naučne ustanove, u ovoj kući je do sada radilo 86 saradnika sa fakultetskom spremom, od toga 12 magistara i 20 doktora.
Sada je u Institutu angažovano 8 doktora nauka i 5 magistara različitih užih specijalnosti.
Do sada je ovom naučnom ustanovom rukovodilo 15 direktora, počev od Inž. Dragutina (Karla) Šarfa (u periodu 1932-1944), rođenog 1886. godine u Beču.
Za dugogodišnji uspešan i plodotvoran rad Institut je 1986.godine dobio Orden zasluga za narod sa srebrnim zracima.